image
Drobečková navigace

Úvod > MZS > Aktuálně > Setkání týmů organizací spolupracujících v projektu DUMKA

Setkání týmů organizací spolupracujících v projektu DUMKADatum konání:
23.11.2022

Po pěti měsících fungování multidisciplinárního a multikulturního týmu, který se věnuje duševnímu zdraví uprchlíků z Ukrajiny, se jeho pracovníci setkali k prvnímu vyhodnocení a diskusi nad další spoluprací. Inovativní tým, který Metropolitní zdravotnický servis založil spolu se třemi etablovanými poskytovateli sociálních a zdravotních služeb, poskytuje komplexní psychosociální podporu uprchlíkům v hlavním městě.

Tým společně provozují organizace Green Doors, Fokus Praha a AMIGA – Agency for Migration and Adaptation. Jejich zástupci na setkání prezentovali práci svých organizací, zapojení terapeutů a multikulturních pracovníků a odpovídali na otázky účastníků.

Multidisciplinární tým poskytuje služby zejména dětem a ženám, které uprchly před válkou z Ukrajiny a našly dočasné útočiště v hlavním městě. Specializovaná podpora je zajištěná v oblasti duševního zdraví, traumat ze ztráty blízkého či domova, úzkosti nebo pocitu bezmoci a bezvýchodnosti. Poskytuje pomoc těm, kteří se setkají s nějakou formou zneužití, potřebují podporu při zvládání duševní nemoci, ale i lidem, kteří se potřebují vyznat v nové životní situaci v novém sociokulturním prostředí. Projekt umožňuje vyhledávat jednotlivce i rodiny, které propadávají systémem humanitární pomoci, a nabízí jim dlouhodobější specializovanou podporu v jejich jazyce, což je v pomáhajících profesích zásadní. Zároveň nabízí ukrajinským terapeutům a dalším expertům, kteří sami prchají před válkou, možnost uplatnit své profesní dovednosti při pomoci krajanům.

MZS projekt koordinuje a odborně garantuje. Projekt podpořil Magistrát hl. m. Prahy.

  • Foto: Jarmila Neumannová