image
Drobečková navigace

Úvod > MZS > Aktuálně > Školení pro Společnost všeobecného lékařství

Školení pro Společnost všeobecného lékařstvíDatum konání: 17. a 25. 5. 

Místo konání: Lékařský dům

Metropolitní zdravotnický servis ve spolupráci s Odborem zdravotnictví MHMP a za podpory organizace UNICEF pořádal první vzdělávání pro praktické lékaře.

Vzdělávání bylo zaměřeno na aspekty interkulturní práce ve zdravotnictví a specifika sexuálně přenosných infekcí ukrajinské populace. Prezentace připravili Mgr. Zuzana Schreiberová, ředitelka Multikulturního centra Praha z.s. a za Českou společnost AIDS pomoc (ČSAP) MUDr. Marek Trčka a Dmytro Skirhiko. Zuzana Schreiberová se zaměřila na životní situaci uprchlíků z Ukrajiny, zdravotní pojištění, sociální dávky a kulturní rozdíly v přístupu k lékařské péči a pojmenovala klíčové kulturní faktory, které ovlivňují interakce mezi poskytovateli zdravotní péče a ukrajinskými uprchlíky. Lékaři tak měli možnost lépe porozumět výzvám a potřebám, kterým čelí tato zranitelná skupina obyvatelstva.

ČSAP připravila druhou prezentaci s názvem Specifika prevence sexuálně přenosných infekcí pacientů z Ukrajiny. Ta seznámila lékaře s odlišnou epidemiologickou situací HIV/AIDS v ČR a na Ukrajině a poukázala na potřebu citlivého přístupu respektujícího interkulturní rozdíly.

Zároveň byla poskytnuta platforma pro otevřenou diskuzi mezi pražskými praktickými lékaři a našimi přednášejícími, což umožnilo prozkoumat nejlepší postupy práce s cílovou skupinou v rámci efektivní komunikace a péče.

V návaznosti na vzdělávání zprostředkovaná MZS byla přednášejícím nabídnuta skvělá příležitost publikovat o diskutovaných tématech článek v celostátním časopise Practicus.