image
Drobečková navigace

Úvod > Pomoc ukrajině > DUMKA - multidisciplinární tým psychosociální podpory pro uprchlíky z Ukrajiny

DUMKA - multidisciplinární tým psychosociální podpory pro uprchlíky z Ukrajiny

Metropolitní zdravotnický servis koordinuje program psychosociální podpory pro uprchlíky z Ukrajiny z nejzranitelnějších skupin žen a dětí, které propadají stávajícím systémem krizových intervencí a hrozí jim dlouhodobé psychické problémy nebo posttraumatická porucha. Multidisciplinární tým Dumka poskytuje služby zejména dospělým, dětem a mladistvým, kteří se zdržují na území hl. m. Prahy. Tým je složen převážně z ukrajinských odborníků na duševní zdraví a nabízí nejen terapii, ale komplexní službu zjištění potřeb klienta/rodiny, orientaci v sociálním a zdravotním systému a zároveň nabídku propojení s místními poskytovateli služeb (konzultace probíhají v ukrajinském/ruském jazyce). Poskytuje pomoc těm, kteří se setkají s nějakou formou zneužití, potřebují podporu při zvládání duševní nemoci, ale i lidem, kteří se potřebují vyznat v nové životní situaci v novém sociokulturním prostředí. Projekt umožní vyhledávat jednotlivce i rodiny, které propadávají systémem humanitární pomoci, a bude jim nabízet dlouhodobější specializovanou podporu v jejich jazyce, což je v pomáhajících profesích zásadní. Zároveň nabízí ukrajinským terapeutům a dalším expertům, kteří sami prchají před válkou, možnost uplatnit své profesní dovednosti při pomoci krajanům.

Dumka funguje v úzké spolupráci etablovaných poskytovatelů služeb: Green Doors, z.ú., Fokus Praha, z.ú., Agency for Migration and Adaptation AMIGA, z.s. a Metropolitní zdravotnický servis p.o., který projekt koordinuje a garantuje. Projekt podpořil Magistrát hl. m. Prahy. 

Služby týmu DUMKA jsou zdarma.

Kontakty na tým: dumka@amiga-migrant.cz; v pracovní dny od 9:00 do 18:30 volejte na: +420 778 979 211.

Webové stránky projektu: https://www.dumka.cz/ 

Tiskovou zprávu k projektu: https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/v_praze_vznika_multidisciplinarni_tym.html?fbclid=IwAR1qFATTRYuaT32gfTbVZSZt7_Detvhx7e1z-prOqRig_jw01PomK2t2vU0 

Tiskovou konferenci, na které byl projekt představen, můžete shlédnout zde: https://youtu.be/75r56JXrQpk